Ikäkausikilpailuilla ImVo:n kisakausi vauhtiin

27.9.2021

8-vuotiaat
8-vuotiaat
10-vuotiaat
10-vuotiaat
Sunnuntaina kisanneet
Sunnuntaina kisanneet
Erika Järveläinen, Irina Khartiian, Kerttu Tamski
Erika Järveläinen, Irina Khartiian, Kerttu Tamski
11-vuotiaat
11-vuotiaat

Syksyn ensimmäiset rytmisen voimistelun ikäkausikilpailut voimisteltiin lauantaina 25.-26.9. Imatran urheilutalolla.

Imatran omat voimistelijat nappasivat ikäsarjoista 2 hopeaa ja 2 pronssia.

Lauantaina käytiin nuorten A 4-ottelu, nuorten B 3-ottelu sekä sarjat: joukkueet nuoret, joukkueet pre-nuoret, duo/trio pre-nuoret, duo/trio naiset. 

Joukkuevoimistelun Berenikistä rytmisen voimistelun duoina jatkaneet Erika Järveläinen ja Kerttu Tamski kilpailivat ensimmäistä kertaa nuorten duoissa ja sijoittuivat hienosti 3.sijalle pistein 24.033. Sarjan voiton vei Hassinen, Kapiainen SVS Vantaa ja toisena oli Civil, Partanen Elise Järvenpää.
Muut Imatran Voimistelijat:
5. Duo Iisa Peltonen ja Ria Evälahti pisteet 20.550

Muut joukkue & duo/trio tulokset:
Joukkueet pre-nuoret: 1. Elise Pre-Nuoret 29.084
Duo/trio pre-nuoret: 1. Huhtala, Jekunen Palokan Ilo 23.886
Duo/trio naiset: 1. Hackman, Hees 21.983
(Mukana ei ollut ImVolaisia)

Nuorten A 4-otteluun osallistui 21 voimistelijaa, joista kukin esitti ohjelmat neljällä välineellä. Erittäin kovatasoisen kilpailun voitti Olarin Voimistelijoiden Emmi Piiroinen pistein 81.050, toiseksi sijoittui Tampereen Sisun Linnea Louvanto pistein 77.150 ja kolmanneksi Jyväskylän Voimistelijoiden Aada Kangas pistein 73.800.

Imatran Voimistelijoista otteluun osallistuivat Tea Laamanen, Veera Sabelfeld ja Milla Savolainen. Sijoitukset:
12. Sabelfeld 55.150
16. Savolainen 44.300
17. Laamanen 42.700

Nuorten B-ryhmän 3-otteluun osallistui 7 voimistelijaa. Voiton vei Kiira Kulmala pistein 37.717, toiseksi sijoittui Kira Harjumäki pistein 35.500 ja kolmanneksi Kira Serstuk pistein 35.233. Kaikki seurasta Elise.

Sunnuntaina kilpailtiin lasten ikäsarjoissa 8-12 vuotiaat.

ImVo:n Katrin Rodokhlebova sijoittui 8 v. 2-ottelussa toiselle sijalle pistein 25.000 ja hävisi täpärästi Olarin Voimistelijoiden  Sofija Jürgensonille, jonka pisteet olivat 25.050. Kolmanneksi sijoittui Jyväskylän Voimistelijoiden Inga Kumpu pistein 20.500.

9 v. 2-ottelussa parhaiten sijoittui ImVo:n Polina Nikitina, joka oli 4. pistein 27.250. Sarjan voiton vei Adriana Smirnov Olarin Voimistelijoista pistein 30.100 ja toinen oli Sophie Schenavar samasta seurasta pistein 29.100. Kolmantena Linnea Liljavirta Jyväskylän Voimistelijoista pistein 27.500.
Muut Imatran Voimistelijat:
5. Milana Räsänen 22.950
6. Janita Minina 21.500

10 v. 2-ottelussa voiton vei Jyväskylän Voimistelijoiden Lumi Kvick pistein 32.400, toiseksi sijoittui saman seuran Eevi Nieminen pistein 27.050 ja kolmanneksi ImVo:n Lilia Villa pistein 18.500.
Muut Imatran Voimistelijat:
4. Saga Huhtanen 17.850

11 v. 2-ottelussa voittoon voimisteli Olarin Voimistelijoiden Alva Stenbäck pistein 36.100 ja ImVo:n Emilia Berkozova oli kakkonen pistein 30.250. Kolmantena oli OVO:n Anastasia Kunavina pistein 29.550.
Muut Imatran Voimistelijat:
4. Eva Rodokhlebova 28.00
5. Ilona Huikko 26.800  

12 v. 3-ottelussa kolmoisvoitto meni Olarin Voimistelijoille. 1. Aino Törmänen 60.700, 2. Isabel Järvinen 53.600 ja 3. Veera Pohjavuori 50.100.
Imatran Voimistelijat:
7. Viivi Savolainen 41.000
9. Annamaija Pussi 37.400

 

Seuraavan kerran Imatran Voimistelijoita nähdään Järvenpäässä Elise-J Cupissa sunnuntaina 3.10.2021.

Aiheesta Uutisvuoksessa:
https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/4309561